Lepiej ubiegać się o dług w banku czy pożyczkę pozabankową?

Na ogół o zdobywaniu ponadprogramowych pieniędzy w formie wierzytelności mówi się że jest to zapożyczenie lub kredyt. Niemniej jednak należy rozdzielić te dwa pojęcia - przypisując im tym samym podmioty u których ubiegamy się o zastrzyk pieniężny.

Przede wszystkim o pożyczkę ubiegamy się wyłącznie w podmiotach pozabankowych - z reguły są to prywatne przedsiębiorstwa albo osoby mające wystarczający kapitał. Umowa wiąże opierając się o o Kodeks Cywilny. Za to jeżeli mowa o kredytach - powinniśmy wiązać z tym wyrażeniem wyłącznie banki i SKOK-i funkcjonujące na bazie prawa bankowego. W tym przypadku finanse na kredyt udostępniane są ze środków zdeponowanych przez pozostałych klientów.

W wielu przypadkach na przeszkodzie uzyskania kredytu bankowego staje ta sama rzecz. Banki muszą mieć pojęcie na jaki cel potrzebne są nam finanse o które się staramy i chcą posiadać wgląd do realizacji naszego zamysłu kredytowego. Jeżeli mowa o pożyczkach w innych podmiotach - nie podajemy celu brania wierzytelności. Poza tym pożyczki mogą zostać przekazane nam w postaci gotówki albo przelewu bankowego. System bankowy natomiast oparta jest wyłącznie na przelewach na podane konto kredytobiorcy.

Na jakiej zasadzie są spisywane umowy w obu formach zaświadczania usług kredytowych? Wskazane jest rozpocząć od tego, że umowy różnią się od siebie wydatnie. Umowa o pożyczkę może być spisana czy też zawarta utnie ale wyłącznie poniżej 500zł. Obie strony mają tutaj rozległe pole do negocjacji, dlatego że podpisując umowę można scharakteryzować również okres oddania kompletnej wierzytelności jak i wartość całkowitej pożyczki. Na dodatek pożyczający nie analizuje swojego wierzyciela w BIK-u. W taki sposób pożyczka daje znaczne pole manewru i swobodę.

Kredyt który udziela nam bank jest normowany podpisywaną przez obie strony umową, pod rygorem zerwania w sytuacji niedotrzymania warunków z jednej ze stron. W tym momencie określane są zasady i okres uregulowania kompletnego zobowiązania, oraz tak konstytutywne czynniki jak prowizje i opłaty. Na umowie prymarnej znajdują się też reguły zmian warunków wcielonej w życie umowy.